Jak správně rozlišit kovový povrch?

Kovy můžou být rozděleny na železné a neželezné. Železné obsahují železo, zatímco neželezné ho neobsahují. Abychom předešli rezavění povrchů nebo následnému čištění rzi, je důležité vědět, s jakým povrchem budeme pracovat. Jediné, co musíme udělat, je použít magnet a s jeho pomocí určit, zda je povrch železný nebo ne. Pokud je magnet přitahován směrem k povrchu, obsahuje železo.

Na této stránce najdete informace o různých druzích povrchů.

 

Železné:

Tepané železo
Nejčistší formou železa je tepané železo. Je poměrně odolné vůči korozi. V současné době není tepané železo tak často používané jako dříve. Jedním z mála produktů, které stále obsahují tepané železo, jsou brány.

Litina
Vzhledem k tomu, že litina obsahuje více uhlíku než tepaného železa, bude tento povrch náchylnější k popraskání. Litina se používá na vstupní schody, ozdoby na bránách a kryty kanalizace.

Ocel
Vzhledem k tomu, jakým způsobem se ocel vyrábí, bude reznout snadněji než jiné povrchy. Ocel se většinou používá na výrobu plotů, schodišť a mostů. Někdy se kombinuje s jinými kovy, jako je cín nebo zinek – zabraňuje se tím rezivění.

Nerezová ocel
Pokud jsou přidány do slitiny chrom nebo nikl, vzniká nerezová ocel. To je způsob, jak uchránit kov před korozí. Dřezy, pracovní desky a příbory jsou často vyrobeny z nerezové oceli.

Galvanizovaná ocel
Galvanizovaná ocel je ocel s vrstvou zinku a chromu, takže nerezne tak snadno. Používá se na výrobu dílů do automobilů a jízdních kol.

Neželezné:

Zinek
Zinek je neželezný kov, který je vyzbrojen proti korozi lépe než ocel. Z tohoto důvodu jsou ploty a schody často vyrobeny z oceli s vrstvou zinku. Čistý zinek má uplatnění při výrobě střešních krytin a okapů. V přímořských a průmyslových oblastech je zinek zvláště citlivý na korozi.

Hliník
Společně se železem je hliník nejpoužívanějším kovem. Používá se na výrobu téměř všeho – od klik u dveří až po lampy pouličního osvětlení.